za horečku považujeme teplotu nad 38 stC.
Zvýšená teplota je od 37 st do 38 st C.
Teplotu měříme v podpaží, u malých dětí v zadečku. Je možní měřit i na čele nebo v oušku při použití speciálního teploměru. Při měření odečítáme vždy 0,5 st C – teplota uvnitř těla je vždy vyšší než na povrchu. Měříme digitálními či alkoholovými teploměry (nahradily dříve užívané teploměry rtuťové).
Co dělat pokud naměříme teplotu 38 st C a více? Vždy je nutno podat léky na snížení teploty ANTIPYRETIKA. Vždy je potřeba podat dávku odpovídající hmotnosti dítěte, pak případně zabalit dítě do studeného prostěradla alespoň na 15 minut, případně osprchovat vlažnou vodou. Není potřeba dítě příliš oblékat -spíše naopak.
Nutné je zajistit větší přísun tekutin, protože při vzestupu o každý 1 st teploty stoupá potřeba tekutin u dětí o celých 12% !!!
Kdy jet na pohotovost? Pokud zodnotíte celkový stav dítěte a dítě je apatické, schvácené, zvrací, má vyrážku, nemá chuť k jídlu atd pak je nutno vyhledat lékaře.
Léky proti teplotě- 2 skupiny :
1. léky s obsahem PARACETAMOLU : PANADOL, PARALEN, MEXALEN
mezi danými přípravky je nutno dodržovat interval podání 6 hodin od předchozí dávky
2. léky s obsahem IBUPROFENU :BRUFEN, IBALGIN, NROFEN, IBUBERL
mezi danými přípravky je nutno dodržovat interval podání 6 hodin od předchozí dávky
3. studený zábal
účinná a rychlá metoda snížení teploty. Možné je časté opakování i dvakrát do hodiny.
Dítě svlékneme donaha a zabalíme do studeného prostěradla, nezabalená zůstane jen hlava a genitál. Větší děti zabalíme do prostěradla vestoje, necháme pak v zábalu cca 20min, pak osušíme a teplotu měříme za dalších 10 min. Při vysokých teplotách je výhodnější podat antipyretika i udělat zábal.